V minulosti na každé vesnici či městě pracovalo pouze několik řemeslníků a informace o jejich kvalitě a spolehlivosti se zkrátka šířily ústním předáváním mezi obyvateli. Dnes si můžete objednat služby v podstatě z jakéhokoli koutu republiky, můžete volit firmy či drobné živnostníky a na dálku ne vždy poznáte, jak hladce bude celá spolupráce probíhat. Níže čtěte několik našich tipů, jak může být hledání řemeslníka snazší a méně riskantní.
Zamyslete se nad prioritou
Podle druhu a velikosti práce, kterou od řemeslníka potřebujete, se dá snadno dojít k tomu, co je vaše priorita v rámci tohoto projektu. Cena, kvalita, rychlost, konkrétní typ postupu, estetika, lokalita…kterýkoli z těchto aspektů může být pro jednoho absolutně na špici a pro jiného zase zcela zanedbatelný. Jste-li schopni si pro sebe takovou prioritu vypíchnout, omezují se tak varianty výběru a hledání bude o kousek jednodušší.
Sežeňte ohlasy
Dohledejte si všechny možné dostupné internetové recenze, ideálně z několika serverů. Podívat se samozřejmě můžete i na hodnocení přímo na stránkách firmy či jednotlivce, ale nevěřte tomu, že někdo byl v minulosti hodnocen výhradně kladně. Zkusit můžete vznést i dotaz mezi svými známými nebo na některé z diskusních platforem – obzvlášť užitečné bývají ty, co jsou přímo specializované na oblast, ve které se chystáte službu objednávat, ale i takový Facebook může být efektivní.
Zmapujte své možnosti
V návaznosti na shora uvedené si udělejte rešerši a najděte například tři poskytovatele dané služby, kteří vám jsou takto na dálku „nejsympatičtější“ a mohli by splnit vaše požadavky. Následně je zkuste obvolat či napsat e-maily a nechte si udělat detailní nabídku včetně konkrétní ceny, termínu dodání a dalších souvisejících podmínek. A kdybyste z těchto možností poté nezvolili, zopakujte postup s dalšími potenciálními „kandidáty“.