Možná jen příliš opatrní lidé mají dnes reálné obavy z nákupu přes internet, protože jde o věc, kterou někteří z nás dělají takřka denně. Stále je ale třeba si uvědomovat, že přes právní předpisy a obchodní podmínky, které nás chrání, je tato transakce tak trochu založena na jisté míře vzájemné důvěry. Zneužití takové důvěry nás pak může kdykoli zaskočit a můžeme snadno přijít o vyšší či nižší finanční obnosy. Jaké jsou tedy základní zásady bezpečného nákupu přes internet?
Prověřte si obchod
U každého obchodu, ze kterého objednáváte, obvykle najdete něco jako hodnocení zákazníků. Nespokojte se však jen s počtem hvězdiček, čtěte i podrobnosti o tom, jak nákup probíhal, s čím konkrétně byli zákazníci spokojeni i nespokojeni a jestli by nakoupili znovu. Tímto krokem si můžete ušetřit hodně času i do budoucna – jednak je zde menší pravděpodobnost nějakých administrativních zádrhelů a jednak můžete obchod využívat i pro své další nákupy podobného druhu.
Plaťte bezpečnou metodou
Předem se podívejte na to, jak lze v obchodě platit. Nesedí-li vám kamkoli psát údaje vaší platební karty, budete potřebovat platbu převodem anebo na dobírku. Zkontrolujte si, kolik se za takovou dobírku připlácí a zda pak ještě dává smysl investovat do nákupu spočtené celkové náklady. Když jsou platební metody jakkoli omezené nebo se vám něco zdá podezřelé, jedinou jistotou je zmíněná dobírka anebo možnost nakoupit jinde, žádných platebních bran s podivným názvem raději nevyužívejte.
Dejte na svůj pocit
Někdy naše intuice vypoví nejvíce. Obchod působí na své zákazníky skrze marketing, reklamy anebo prostřednictvím svého webu a celkové sebeprezentace. Jestli si majitel obchodu nedává práci s tímto aspektem, těžko můžete očekávat bezchybný zákaznický servis a další případné služby. Amatérský web či podivná volba reklamy pak tedy mohou být určitým varovným signálem.